توصیه نامه تحصیلی | راهنمای کامل نوشتن توصیه نامه آکادمیک

توصیه نامه تحصیلی یکی از مواردی است که ممکن است در هنگام اپلای برای یک رشته تحصیلی در خارج از کشور (و یا حتی یک فرصت شغلی) از شما درخواست شود. دانشجویان و متخصصان بسیاری در هنگام ثبت درخواست تحصیلی، با این گزینه یعنی توصیه نامه دانشگاهی، مواجه شده اند. ممکن است برای برخی از شما، تهیه یک توصیه نامه آکادمیک مناسب چالش برانگیز باشد. فراموش نکنید که بررسی نمونه توصیه نامه تحصیلی می تواند بسیار مفید باشد. اکثر اساتید، فرصت کافی برای نوشتن یک توصیه نامه را ندارند. از این رو، ممکن است از دانشجو درخواست کنند تا در این زمینه به آنها کمک کند.

در این مقاله، ما شما را در مورد چگونگی نوشتن یک توصیه نامه تحصیلی خوب راهنماییی می کنیم و در آخر، چند نمونه نیز به شما ارائه می کنیم تا در درک بهتر مطالب این مقاله، به شما کمک کنند.

توصیه نامه تحصیلی

توصیه نامه تحصیلی چیست؟

توصیه نامه تحصیلی سندی است که جزئیات دستاوردهای تحصیلی، شخصیت و اهداف دانشجو را بیان میکند. به عبارت دیگر، شرحی از فعالیت ها و نقاط قوت فرد به عنوان یک دانشجو است. اساتید، مشاوران تحصیلی، مدیران دانشگاه و مربیان اغلب دید خوبی نسبت به توانایی های دانشجو دارند. از همین رو، آنها اغلب واجد شرایط ترین منابع برای نوشتن توصیه نامه های آکادمیک هستند که نشان می دهد دانشجو تا چه حد برای اخذ پذیرش و قرارگرفتن در یک موقعیت خاص، صلاحیت دارد.

مطالعه مطالب زیر نیز ممکن است برای شما مفید باشد:

برای یک سفر تحصیلی چه چیزهایی را باید در چمدان خود گذاشت؟

راهنمای جامع نوشتن سی وی

راهنمای کامل نوشتن انگیزه نامه

توصیه نامه های تحصیلی میتوانند رزومه تحصیلی دانشجویان را برای اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی کامل کنند. این توصیه نامه ها، اهداف و قابلیت های دانشجو را برای هیئت پذیرش دانشگاه مقصد روشن تر می کنند.

انواع مختلفی از توصیه نامه وجود دارد که با اهداف مختلفی نوشته می شوند:

 • توصیه نامه برای دانشگاه و تحصیلات تکمیلی
 • توصیه نامه برای درخواست شغلی
 • توصیه نامه برای اخذ فاند و بورسیه تحصیلی

البته، توصیه نامه ها با انگیزه های دیگری نیز نوشته می شوند و این دسته بندی، بسیار کلی است. دانشجویان میتوانند یک توصیه نامه کلی از اساتید خود درخواست کنند تا برای چندین دانشگاه یا برنامه شغلی مورد استفاده قرار گیرد.

نوشتن یک Recommendation Letter:

توجه به مراحلی که در ادامه ذکر کرده ایم به شما کمک می کند توصیه نامه ای بنویسید که دانشجوی شما را از دیگر متقاضیان متمایز می کند. برای نوشتن یک توصیه نامه آکادمیک خوب، شما باید به مراحل زیر توجه کنید:

 • مشخص کنید که نامه را خطاب به چه کسی می نویسید.
 • یک مقدمه کوتاه بنویسید
 • صلاحیت ها و نقاط قوت دانشجو را ذکر کنید.
 • در مورد برخی از ویژگی های دانشجو که شما را تحت تاثیر قرار داده است بحث کنید.
 • نامه را با تاکید بر روی صلاحیت های دانشجو پایان دهید.
 • اطلاعات تماس خود (نویسنده توصیه نامه) را ارائه کنید.
توصیه نامه تحصیلی یا آکادمیک
نمونه قالب یک توصیه نامه تحصیلی خوب

مشخص کنید که توصیه نامه را خطاب به چه کسی مینویسید:

در نظر گرفتن اینکه چه کسی قرار است این توصیه نامه را بخواند بسیار اهمیت دارد. بنابراین، شما میتوانید اطلاعات مربوط به دانشگاه یا شرکت مقصد را در نامه وارد کنید. از دانشجو بپرسید که توصیه نامه باید خطاب به چه فرد یا موسسه ای نوشته شود. اگر آنها متقاضی ثبت نام در دانشگاه یا مدرسه خاصی هستند، نامه را خطاب به بخش پذیرش بنویسید. اگر دانشجوی شما قصد دارند این توصیه نامه را برای دانشگاه ها و موسسات مختلفی ارسال کند، از عبارت زیر در ابتدای توصیه نامه استفاده کنید:

“To Whom It May Concern”

یک مقدمه کوتاه بنویسید:

در پاراگراف اول نامه، با توضیح اینکه که هستید، حرفه، تخصص و رابطه خود با دانشجو خود را بیان کنید. شناختی که در طول زمان از دانشجو پیدا کرده اید و همچنین تاثیر اولیه ای که او روی شما گذاشت را بگویید. با ذکر موقعیت و دوره ای که دانشجو برای آن اقدام کرده است، دلیل اینکه به نوشتن این توصیه نامه ترغیب شده اید را نیز بیان کنید. درج صلاحیت و نیت شما در ابتدای نامه به خوانند کمک میکند راحت تر به توصیه نامه شما اعتماد کند.

صلاحیت ها و نقاط قوت دانشجو را ذکر کنید.

در این قسمت، شما باید جزئیات خاصی از زمانی که دانشجو در دانشگاه / مدرسه شما در حال تحصیل بود را بیان کنید تا توانایی های علمی او ثابت شود. شما میتوانید از دانشجو بخواهید لیستی از دستاوردها، فعالیت ها و کارنامه و معدل خود را به شما نشان دهند تا بتوانید دید جامع تری در مورد صلاحیت های آنها داشته باشید. برای تاکید بیشتر، شما میتوانید در مورد موضوعات زیر در توصیه نامه تحصیلی صحبت کنید:

فعالیت های فوق برنامه:

دانش آموز ممکن است در تعدادی از باشگاه ها ، ورزش ها یا فعالیت های دیگر شرکت کند که آنها را به یک فرد کاملاً مناسب تبدیل کند. در انتخاب یک یا چند مورد از این فعالیت ها و بیان مهارت ها و ویژگی های شخصیتی که دانش آموز از طریق آنها ایجاد کرده است ، در نظر بگیرید.

جوایز یا تقدیرنامه ها:

در صورتی که دانشجو در مسابقات آکادمیک رتبه کسب کرده یا از برتری علمی مداومی برخوردار است، به آن اشاره کنید. در مورد جوایزی که کسب کرده و یا نمرات چشمگیری که به دست آورده برای نشان دادن صلاحیت دانشجو، بحث کنید.

تخصص و علایق:

در مورد زمینه هایی که دانشجو تخصص ویژه ای در آنها دارد صحبت کنید. این کار به شما کمک میکند خواننده را متقاعد کنید که دانشجو واقعا به موقعیت یا رشته ای که برای آن اپلای میکند علاقمند است. بهتر است در مورد تخصص هایی صحبت کنید که به رشته انتخابی، نزدیکی دارد.

نگرش و دیدگاه:

جزئیات مربوط به ویژگی های مثبت شخصیت دانشجو را بیان کنید. دانشگاه های خارجی معمولا برای افرادی که نگرش مثبتی به محیط اطراف خود دارند ارزش بسیاری قائل هستند. علت این است که این ویژگی به تقویت روحیه همکاری و بهبود محیط کار یا روابط علمی و عملی، کمک می کند.

نمایش پیشرفت:

جاه طلبی های دانش آموز را شرح دهید، و در مورد چگونگی پیشرفت او در کلاس و یا موفقیت های وی در یک پروژه بزرگ صحبت کنید. این موارد می تواند نشان دهد که دانشجوی شما در جهت رسیدن به اهدافی تلاش می کند که به رشد شرکت یا دانشگاه کمک می کند.

در مورد برخی از ویژگی های دانشجو که شما را تحت تاثیر قرار داده است بحث کنید.

در حالی که ویژگی ها و مهارت های دانشجو را به شکل برجسته ای بیان می کنید، از حکایات و داستان هایی استفاده کنید. این کار به دانشگاه یا شرکت مقصد کمک می کند جزئیات بیشتری در مورد شخصیت، انگیزه و توانایی های دانشجو درک کند. وضعیت دانشجو، اقدامات او برای موفقیت و نتایجی که کسب کرده است را شرح دهید. با ارائه یک هدف و یک نتیجه، شما میتوانید توانایی دانشجو در انتخاب هدف و رسیدن به آن را برای هیئت داوری روشن کنید.

نامه را با تاکید بر روی صلاحیت های دانشجو پایان دهید.

در بخش آخر توصیه نامه تحصیلی یا آکادمیک خود، به طور خاص بیان کنید که دانشجو را تا چه اندازه توصیه میکنید و سهم بالقوه و نقش پررنگی که در آن برنامه تحصیلی خاص ایفا میکند را بیان کنید. برای تکمیل بیشتر و بهتر توصیه نامه آکادمیک، از دانشجو بخواهید که در مورد دانشگاه مقصد و علت انتخاب آن دانشگاه، اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهد. این اطلاعات ارزشمند می توانند با تحقیقات شما در مورد شرکت یا دانشگاه تطبیق داده شوند تا به بهترین شکل، صلاحیت های دانشجو را ترسیم کنند.

اطلاعات تماس خود را ارائه کنید.

در پایان نامه توصیه نامه ، اطلاعات تماس خود را بنویسید و خواننده را تشویق کنید برای دریافت هرگونه اطلاعات اضافی، با شما تماس بگیرد. این کار، حس اطمینان را در خواننده تقویت می کند و به شما این فرصت را می دهد تا در صورت لزوم، از صلاحیت های دانشجو دفاع کنید.

نمونه توصیه نامه آکادمیک:

در ادامه، یک نمونه توصیه نامه تحصیلی برای شما آورده ایم. این نمونه توصیه نامه تحصیلی، به گونه است که دانشجو می تواند آن را برای چندین دوره تحصیلی و دانشگاه استفاده کند. شما می توانید برای نوشتن توصیه نامه آکادمیک خود و درک بهتر مواردی که در این مقاله بیان کردیم، از این نمونه توصیه نامه تحصیلی استفاده کنید و از آن ایده بگیرید.

To Whom It May Concern:

I have had the pleasure of working closely with Shirley Rodriguez for the past three years as she pursues her undergraduate degree in health science. My name is Jameson Quall, and I am Shirley’s academic advisor. I can wholeheartedly recommend Shirley and confidently say that she will make a great addition to your company.

From the first time I met Shirley in my Anatomy Foundations course, she has impressed me with her knowledge and ambition. She participated in every discussion and performed exceptionally well on all of her assignments. Our sports trainers were so impressed with Shirley that they chose her as a lead student aide for the sports training program.

I’ve watched her work with injured college athletes with compassion and care. She understands the holistic approach it takes to keep injured players positive during their recovery. I believe she has the drive to be a successful physical therapist or sports physiologist, and your work placement program will help her pursue this goal.

She ranks in the top 5% of our sports science program at James Clever University. She is one of the brightest students I’ve advised in several years, so I am convinced that Shirley will prove to be a pivotal asset to your company.

I would be happy to further discuss Shirley’s skills and charismatic nature with you. Feel free to call me at 456-345-7778, or email me at jameson.quall@jcu.edu.

Sincerest regards,

James Quall

Program Director, Health Sciences

James Clever University

موسسه ی اعزام دانشجو پیشگام آتی نگر کارون با سالها تجربه در زمینه ی اخذ پذیرش از دانشگاه های چین و اروپا برای آماده است که همراه و همسفر دانشجویان تا رسیدن به تحصیل مورد نظرشان باشد. لازم به ذکر است موسسه ی ما تنها موسسه ی دارای مجوز رسمی از وزارت علوم در استان خوزستان است. پس تردید نکنید، همین حالا برای دریافت دوره ی تحصیلی خود با مشاوران ما تماس بگیرید. امکان مراجعه ی حضوری با دسترسی آسان برای ساکنین شهر اهواز وجود دارد.

شماره جهت مشاوره و تعیین وقت:

06132201589

06132201590

09399203300

متن این مقاله از این وب سایت ترجمه شده است.

بازدیدکنندگان قبلی مشاهده مطالب زیر را به شما پیشنهاد کرده اند
دیدگاه شما چیست؟
 1. เว็บแทงหวย

  Thank you for some other magnificent post.
  The place else may anyone get that type of info
  in such a perfect approach of writing? I have
  a presentation next week, and I am on the search for such
  info.

 2. 슬롯

  슬롯 커뮤
  그러나 바로 지금, 알 수 없는 이유로 우연히 그는 항상 자신의 놀라운 발견을 말하고 싶었습니다.

 3. 슬롯

  에그벳
  “…” Fang Jifan은 갑자기 자신의 캐릭터에 대해 극도의 자신감을 갖게 되었습니다.

تحصیل در خارج